13 Septembrie – ziua mult așteptată a începerii noului an școlar a sosit și a trecut precum o adiere de vânt!

Unii superstițioși ar gândi că data de 13 prevestește un inevitabil „ghinion” în aria școlară. Posibil, dacă vom intra ONLINE.

Dar să lăsăm asta!

Mare bucurie a fost la Școala Gimnazială Adventistă Matca în această unică zi de septembrie: curtea plină de părinți pe ale căror fețe acoperite de mască se citea speranța, copii mici si mari fericiți că s-au reîntâlnit după o vacanță plină de peripeții, cadre didactice hotărâte și doritoare să înceapă o nouă provocare.

Da, o nouă provocare! Avem obiective înalte!

Pandemia nu ne poate strica Bucuria de a învăța, chiar si în mediul online!

Din perspectiva noastră, educația nu se limitează doar la școlarizare, curriculum sau metodologii. Educația este un proces ce însumează o varietate infinită de circumstanțe și contexte.

Motto-ul nostru este: „Inimi atinse, minți deschise, vieți schimbate!”

Urmărim o dezvoltare holistică a elevilor noștri pe toate planurile: academic, fizic, emoțional, spiritual, etc.

Pe plan academic urmărim rezultate excepționale în dreptul fiecărui elev, mai ales la Evaluarea Națională.

Pe plan emoțional urmărim o comunicare de calitate și o bună relaționare între elevi, cadre didactice si părinți!

Pe plan spiritual îndreptăm atenția elevilor noștri spre Dumnezeu, ca sursa adevăratei educații. Biblia spune: „În Dumnezeu sunt ascunse toate comorile înțelepciunii”. (Coloseni 2:3)

Și avându-l pe El de partea noastră, nu poate fi decât… Bucurie în Pandemie și un an școlar reușit!

Profesor Limba și Literatura Română, Rica Vasilache